Перше з чим зіштовхується кожен новоспечений господар котика – це необхідність привчити до лотка нового члена сім'ї. У деяких випадках, це може виявитися не таким вже й легким завданням, але якщо підійти до питання ґрунтовно, то ви гарантовано отримаєте бажаний результат.

 

Поради щодо привчання кота до лотка

 

Якщо ваше кошеня перебувало до трьох місяців із мамою, то найімовірніше, ви навіть не помітите, як воно саме зрозуміє, куди йому потрібно ходити в туалет. Найкраще малюки вчаться повторюючи за своєю мамою. У такому разі, вам буде легко розібратися з тим, як привчити кошеня ходити на лоток за 1 день. Потрібно буде просто познайомити його з новим туалетом, і кошеня швидко згадає все чого його навчила мама.

 

Але якщо ваш новий член сім'ї раніше ніколи не ходив на лоток, то ось кілька порад щодо того, як привчити кота ходити в лоток :

  1. Виберіть комфортне місце для розміщення лотка. Туалет має бути у вільному доступі улюбленця, щоб той міг потрапити в нього без будь-яких зусиль з вашого боку. Там має бути достатньо місця, щоб котик міг зручно розташуватися і як слід закопати результати своїх старань.
  2. Щойно принесете в дім кошеня, відразу познайомте його з туалетом. Дайте можливість гарненько обнюхати, погребтися, і вивчити структуру наповнювача. Не потрібно силою утримувати там вихованця. Після переїзду в новий дім тварина перебуватиме в стресі, і навряд чи насамперед стане ходити на лоток. 
  3. Відносьте кота до лотка щоразу після того, як він поїсть. У юному віці кошенята часто ходять до туалету відразу після їжі. Це чудова можливість навчити вихованця ходити на лоток у визначеному місці. Якщо він не сходив відразу і втік у своїх справах, поспостерігайте за твариною якийсь час, і ви точно помітите, коли він захоче в туалет. Котик стане обнюхувати все навколо, гребти лапкою і шукати затишне містечко. У цей момент можете сміливо віднести його до туалету, і найімовірніше він зробить свої справи в лоток.

 

 

Як вибрати підходящий лоток і наповнювач

 

Переймаючись питанням, чому коти не ходять на лоток, господарі дуже часто забувають про те, що кішки дуже вибагливі й охайні тварини. Іноді небажання улюбленця ходити до свого туалету обумовлено низькою якістю наповнювача або невідповідним розміром лотка. У такому разі, всі перераховані вище способи, як привчити кішку до лотка, дійсно не працюватимуть доти, доки ви не створите їй комфортні умови для походу в туалет.

 

Як правильно обрати лоток?

 

Насамперед, потрібно вибирати лоток виходячи з віку або розмірів вихованця. Не варто брати для кошеняти занадто великий лоток на виріст. Йому може бути незручно туди залазити або просто незатишно там перебувати. 

Але і маленький лоток для великого кота – теж не найкраща ідея. По-перше, наповнювач буде розкиданий по всій підлозі, а по-друге, котик може відмовитися туди ходити, якщо йому там буде мало місця.

Також не варто брати в якості першого туалету закритий варіант лотка. Він дійсно зручний у використанні, але молодого і недосвідченого кошеня може відлякати. Краще купіть такий лоток згодом, після того, як тварина вже навчиться ходити до туалету в одному і тому ж місці.

В якості першого туалету найкраще використовувати відкритий лоток невеликого розміру з низькими бортами.

 

Які бувають наповнювачі?

 

Існує величезна кількість різних наповнювачів для лотків. Нижче ми розглянемо основні варіанти, які можна знайти в кожному зоомагазині.

1. Деревний наповнювач

Це натуральний наповнювач, зроблений із пресованої тирси, у вигляді гранул. 

Переваги: Низька вартість; екологічність; можна змивати в унітаз.

Недоліки: Занадто великі гранули, які не завжди підходять для маленьких кошенят; необхідність замінювати більшу частину вмісту після того, як улюбленець сходив до туалету; тирса, яка розноситься за лапами по квартирі.

2. Мінеральний наповнювач 

Цей вид наповнювача виробляється з різних видів мінералів і продається у вигляді дрібних або середніх за розміром гранул або камінчиків. Залежно від використовуваного матеріалу він може бути таким, що вбирає, або таким, що комкується.

Переваги: Низька або середня вартість; немає необхідності міняти весь лоток після кожного походу кота в туалет; добре поглинає неприємні запахи.

Недоліки: Бюджетні варіанти можуть утворювати велику кількість пилу, що негативно позначається на здоров'ї тварин; не можна змивати в унітаз.

3. Силікагелевий наповнювач

Це гранули поглинаючого силікагелю, які мають пористу структуру і добре поглинають рідини та запахи. Після контакту з рідиною гранули перетворюються на липку в'язку масу і легко відокремлюються від решти вмісту лотка.

Переваги: Добре поглинає вологу і запахи; можна рідко міняти лоток.

Недоліки: Висока вартість; не можна викидати в унітаз; характерний тріск, який може відлякувати котів.

4. Натуральні грудкувальні наповнювачі

Це екологічні наповнювачі, виготовлені з натуральних матеріалів. Вони можуть бути соєвими, кукурудзяними або іншого натурального походження. Такі наповнювачі відмінно вбирають вологу, утворюючи водночас щільну грудку, яку легко викинути в унітаз, не утилізуючи при цьому весь вміст лотка.

Переваги: Екологічність; висока ступінь поглинання; можна утилізувати в унітаз; не потрібно часто міняти лоток; добре поглинає запахи.

Недоліки: Висока вартість; у деяких випадках може пилити; продається не у всіх зоомагазинах.

Деякі наповнювачі виробляються з ароматизаторами для маскування неприємних запахів. Однак, варто звернути увагу на те, що далеко не всі коти люблять відчувати сторонні аромати у своєму лотку. Тому не варто вибирати такий варіант як перший наповнювач для кошеняти.

 

Як привчити дорослого кота до лотка

 

Якщо з малюками все просто і зрозуміло, то як привчити вуличного кота до лотка, якщо він раніше ніколи не користувався домашнім туалетом? 

Насправді, процес привчання дорослої тварини практично такий самий, як і малюка. Різниця лише в тому, що, швидше за все, вам знадобитися набагато більше часу, щоб перевчити котика.

Потрібно набратися терпіння і дотримуватися всіх перерахованих вище порад. Важливо, що кішку в жодному разі не можна лаяти, якщо вона сходила повз лоток. Напевно, вона зробила це не для того, щоб вам нашкодити, а просто тому, що ще не до кінця розібралася з новими правилами.

Наповнювач для лотка краще вибирати максимально схожий за структурою до природного середовища проживання кота. Якщо звичні методи не допомагають, можна додати в лоток землі, щоб кішка відчула знайомий запах і зрозуміла, для чого потрібен вміст туалету. Поступово, кількість землі можна буде зменшувати, а потім і зовсім прибрати. Це чудовий лайфхак для тих, хто не знає, як привчити кота до лотка, якщо нічого не допомагає. У результаті цих маніпуляцій котик зрозуміє, що лоток потрібен для походу в туалет і не стане шукати інших варіантів.

 

Як відучити кота ходити повз туалет
 

Ми вже розібралися, як привчити кота до туалету, але що, якщо котик раптово почав ходити повз лоток. Такі ситуації трапляються досить часто, і перш за все варто розібратися в причинах того, чому це могло статися:

  1. Лоток прибирається занадто рідко. Кішки дуже охайні тварини і деякі з них можуть просто відмовитися ходити на лоток, якщо його не очистили після попереднього походу в туалет. Деякі наповнювачі дійсно можна міняти раз на тиждень, але прибирати з лотка екскременти варто після кожного походу в туалет.
  2. Тварину щось турбує. На жаль, наші пухнасті друзі не вміють говорити і не можуть повідомити нам про те, що з ними щось не так. Щоб привернути увагу господаря до своєї проблеми, котик може почати ходити в туалет повз лоток. Тому переконайтеся в тому, що ваш котик здоровий і його нічого не турбує.
  3. Котик зазнав сильного стресу. Нервова система котів, як і людська, може бути не завжди стійкою. Якщо в домі з'явився новий улюбленець або в гості приходили допитливі діти, пухнастик згодом може відчувати стрес. У такому разі, він може сходити повз лоток або зовсім у якомусь затишному кутку.

Після того, як ви прибрали причину небажаної поведінки кота, можна почати процес зворотного привчання до лотка. Для цього варто встановити туалет у місці, куди котик почав регулярно ходити. Якщо буде потрібно, можна поставити ще один додатковий лоток.

Якщо нічого не допомагає, можна використовувати спеціальні спреї, які продаються в зоомагазинах. Вони допомагають зрозуміти котику, де можна ходити в туалет, а де точно цього робити не варто.

Головне, не забувайте про те, що лаяти тварину не можна. Такою поведінкою ви не тільки не досягнете результату, а й можете закріпити небажану поведінку. Наберіться терпіння, і у вас точно все вийде!